Notre-Dame van Parijs in december weer open

De beelden liggen nog vers in ieders geheugen. Op 15 april 2019 verteerde een brand het dak van de Notre-Dame kathedraal in Parijs, waardoor de torenspits die erboven uittorende, zo herkenbaar aan de skyline van de Franse hoofdstad, instortte. De Notre-Dame leek grotendeels verloren gegaan te zijn, maar herrijst dit jaar uit de as.

Vijf jaar later zijn de wederopbouwwerkzaamheden in volle gang. Hoewel het gebouw nog steeds aan het oog onttrokken wordt door een woud van steigers, torent de torenspits weer boven het gebouw uit. De heropening voor het publiek en de eredienst staat gepland voor 8 december. Dit is echter niet de oorspronkelijk geplande datum. Het eerder gestelde doel was om op 15 april 2024, de verjaardag van de brand, de Notre-Dame van Parijs weer te kunnen openen voor het publiek. Die datum wordt niet gehaald, waardoor de kathedraal tijdens de Olympische Spelen van Parijs helaas niet te zoeken zal zijn.

Het nieuwe tijdschema, dat de heropening met acht maanden verschuift, wordt als haalbaar geacht. De kans dat er een nieuwe vertraging in de heropening van de iconische kathedraal plaatsvindt, wordt volgens de experts als ‘nihil’ benoemd.

Werkzaamheden blijven doorgaan

De heropening voor het publiek in december betekent echter niet het einde van de werkzaamheden. Er zal nog steeds genoeg te doen zijn om het project te voltooien, aldus de experts. Met name aan de pilaren en de bovenste delen van de kathedraal valt na 8 december nog voldoende te doen. Dit werk zou kunnen doorgaan tot 2028, of zelfs 2030. Op de bouwplaats van de kathedraal werken 250 bedrijven en honderden ambachtslieden in ploegendienst. Er is in totaal 846 miljoen euro aan donaties ingezameld.

Verwachting: 13 tot 14 miljoen bezoekers per jaar

Er worden na de heropening van de Notre Dame van Parijs ongeveer 13 tot 14 miljoen bezoekers per jaar verwacht. Dat komt neer op gemiddeld 40.000 tot 45.000 bezoekers per dag. Dit vraagt om een nauwkeurige logistieke planning, omdat de kathedraal maximaal zo’n drieduizend bezoekers tegelijkertijd kan bevatten. Dat aantal daalt als die bezoekers kriskras door elkaar gaan lopen. Er wordt daarom door middel van nieuwe bewegwijzering een route uitgestippeld. De duidelijk aangegeven tour zal beginnen in het noorden (Sacré-Coeur kant) en doorgaan naar het zuiden (de Seine kant).

Er is nog niet bekend wat de entreetickets voor de heropende Notre Dame straks zullen gaan kosten, of je kaartjes kunt gaan reserveren en of men met tijdsloten zal gaan werken.